Bulgārija 2022

Bulgārija 2022

July 25, 2023

Burgasas Brīvajā universitātē (Burgas Free University) Bulgārijā man docētāju Erasmus+ mobilitātes ietvaros bija uzticēts pārstāvēt Juridisko koledžu, vadīt lekcijas, kā arī sniegt informāciju par mūsu studiju programmām un pētniecības metodēm. Klātesošajos lielu interesi raisīja diskusija par kiberdrošības jautājumiem un tālmācības izaicinājumiem mūsdienās. Šai sakarā izmantoju iespēju un uzaicināju bulgāru kolēģus un studējošos apmeklēt Latviju. Juridiskās fakultātes dekāne Marija Neikova ierosināja uzrakstīt kopīgu pētījumu par bēgļu jautājumu: par to, kā ar šo problēmu mēs Latvijā tiekam galā, savukārt universitātes mācībspēki atspoguļotu Bulgārijas situāciju, kur caur Burgasas ostu šogad plūst Ukrainas kara bēgļu straumes.

               Izzinoša bija iepazīšanās ar universitātes infrastruktūru, piemēram, tiesvedības zālē varējām apskatīt senus juridiskos dokumentus, lietu materiālus u.c. Ar interesi noklausījos kaimiņvalstu kolēģu ziņojumus: Karols Juška no Krakovas Pedagoģiskās universitātes (Pedagogical University of  Krakow) prezentēja savu pētījumu  par krimināltiesību pierādījumu teoriju. Marta Laveda Boksa, kura pārstāvēja Almērijas Universitāti (University of Almeria), stāstīja par Erasmus+ aktivitātēm Spānijā. Profesore Slavka Demitrova no Cirilas Universitātes (University of Ciril ) Slovākijā savā ziņojumā skaidroja kultūras, ģeogrāfiskos aspektus un ieguvumus Erasmus+ programmu realizācijā. Te jāpiebilst, ka neskatoties uz dalībnieku daudznacionālo sastāvu, mācībspēki brīvi runāja angļu valodā gan oficiālajos pasākumos, gan brīvajā laikā. Bez šaubām, lietā tika liktas arī bulgāru, spāņu, poļu, slovāku un vācu valodas zināšanas.

               Universitātē man bija lekcijas 8 stundu apjomā Eiropas administratīvajās tiesībās, stāstīju par publiskajiem līgumiem un problēmām iepirkumu procedūrās, mēģināju izskaidrot dizaina domāšanas metodes juridiskajās studijās, izmantojot Aristoteļa teorijas par elementiem: Zeme, ūdens, gaiss un uguns. Šī mācība par elementiem guva ievērojamu atzinību klausītājos, tā ir neparasta tiesību izpratne, kas prasa iztēli.

               Runājot par kultūras programmu – brauciens uz seno bulgāru pilsētu Nesebaru atstāja ļoti spilgtu iespaidu. Vecākā pilsētas daļa atrodas uz pussalas, kas ar cietzemi savienota ar šauru zemes strēli. Visapkārt cietokšņi, senas baznīcas, arī drupas. Šai pilsētā-muzejā esošās vērtības ataino Bulgārijas kultūru un vēsturi. Noderīgas zināšanas tika gūtas arī no ekskursijas uz Burgasas jūras ostu, muitu un pilsētas apmeklējums vainagojās ar lielisku skatu uz Melnās jūras piekrasti. Pievienotā vērtība un atmiņā paliekošais – nacionālā virtuve, dienvidu saule un pelde jūrā vairākas reizes dienā.

Nikolajs Ozoliņš

Juridiskās koledžas docētājs

Mobilitātes dalībnieki: Nikolajs Ozoliņš, Daiga Avdejanova, Oļegs Nikolajevs, Selga Eglīte.

©2020. Juridiskā koledža. Visas tiesības aizsargātas.

Izstrādāja: